Fotowoltaika do grzania wody użytkowej

Panele fotowoltaiczne z powodzeniem mogą być wykorzystane do grzania wody użytkowej.
Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych. Instalacja działa bezobsługowo i nie wymaga oddzielnego włączania i wyłączania, jak klasyczny piec.

Ogromne znaczenie ma wybór bojlera. Musi on mieć odpowiednią pojemność, która będzie kompatybilna z zestawem fotowoltaicznym, a jednocześnie spełni oczekiwania osób mieszkających w danym budynku. Bojler musi być także wyposażony w termostat, który zapobiegnie nadmiernemu nagrzewaniu się wody. Jest to szczególnie ważne podczas gorących, letnich dni.

Inwertery dostępne na rynku mogą działać w systemie on-grid lub off-grid. W pierwszym przypadku instalacja podłączona jest do publicznej sieci i to do niej oddaje nadwyżki wyprodukowanego prądu. Jeśli zachodzi taka potrzeba, to również z niej pobiera prąd niezbędny do prawidłowego funkcjonowania urządzeń. W systemie off-grid, w którym najczęściej działają panele fotowoltaiczne do grzania wody, panele nie są bezpośrednio podłączone do sieci elektrycznej. Po nagrzaniu bojlera można korzystać z energii do zasilania małej klimatyzacji, ogrzewania podłogowego, elektronarzędzi czy lodówki.

System off-grid to rozwiązanie komfortowe, a także bardzo praktyczne. Wybierając takie rozwiązanie, nie trzeba zgłaszać faktu podłączenia go do sieci w zakładzie energetycznym. Jego koszty są także o wiele niższe. Instalacja off-grid doskonale sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy panele słoneczne mają służyć jedynie do podgrzewania wody.

Wybór miejsca ich montażu nie powinien sprawiać większego problemu. Można zainstalować na dachu budynku, na dachu domku letniskowego.

Alternatywą jest specjalna konstrukcja, którą montuje się na gruncie lub konstrukcja podążająca za słońcem.

Wszystko fajnie ale ile to kosztuje?

Wszystko zależy co wybierzesz. Wycenę oczywiście przygotujemy „szytą na miarę” ale zanim przejdziemy do ceny trzeba ustalić kilkla rzeczy:

  • Instalacja ma być on-grid czy off-grid
  • konstrukcja na dachu czy na gruncie (a może podążająca za słońcem?)

W cenie:

  • panele fotowoltaiczne (ilość paneli zależy jaką moc wybierzesz)
  • inwerter/przetwornica
  • konstrukcja jaką wybierzesz (dach, grunt, podążająca za słońcem)
  • okablowanie
  • zabezpieczenia
  • alternatywnie akumulatory
  • montaż

Cena zależy jak wspomniałem od wielu czynników. Waha się w granicach 10-30 tyś zł netto.